Dėl gamybos teisės nurungė kinus

Utenos metalo apdirbimo UAB „Nosted mechanika“ šiuos metus pasitinka sertifikuodama suvirintojus ir rengdamasi, be miško darbams skirtos technikos ir prie ratų tvirtinamų grandinių, gaminti laivų tvirtinimo elementus.

Pastaraisiais metais itin sparčiai augusi bendrovė pernai pasiekė 46 mln. Lt. apyvartą, o 2010-aisiais ji buvo 26 mln. Lt., 2009 – aisiais – 16 mln. Lt.

„Matau kelias pagrindines mūsų augimo priežastis. Visų pirma, nuolat plečiame savo gamybos apimtį, gaminame vis daugiau produktų. Antra, turime labai gerus, kvalifikuotus darbuotojus“,– sako Dainius Tvarijonas, UAB „Nosted mechanika“ direktorius.

Plečia gamybągrudinimas

Utenos bendrovė didžiąją dalį produkcijos gamina su dviem Norvegijos prekės ženklais – prie ratų tvirtinamų grandinių „TRYGG“ ir lengvosios miško technikos „IGLAND“.

„Šiuo metu gamykla praktiškai padalinta į dvi dalis, vienoje gaminami vieni, kitoje – kiti produktai. Retkarčiais atliekame specifinius užsakymus, pavyzdžiui, pagaminame įvairias konstrukcijas naftininkams. Šiais metais planuojame pradėti laivų tvirtinimo elementų gamybą vienai Švedijos kompanijai, manau, ji vėl
gerokai padidins apyvartą“, – kalba verslininkas.

Anot jo, būtent vis besiplečiantis gamybos spektras ir lemia spartų apyvartos augimą.

„Pradėję gaminti dalis laivams turėtume pasiekti 55–60 mln. Lt. apyvartą. Žinoma, gaminti skirtingiems užsakovams po vienu stogu nėra labai paprasta, mat visiems rūpi tik jų reikalai, tačiau kol kas viską spėjame, plečiamės, patalpų vis dar užtenka. Turime sugebėti laviruoti toje gamybos maišalynėje. Tačiau dėl to ir krizę jautėme labai menkai“, – teigia p. Tvarijonas.

Didelė bendrovės pagamintos produkcijos dalis iškeliauja į Norvegiją, Kanadą, pirkėjų pastaraisiais metais gausėja ir kitose Europos šalyse. Lietuvoje daugiausia parduodama ratų grandinių, o miško technikos mažai, mat mūsų miškuose kai kuriuos gaminius naudoti draudžiama.

Kinams nenusileido

Pašnekovas sako, kad dėl teisės gamykloje Utenoje gaminti žymių Norvegijos įmonių produkciją pastaraisiais metais jam teko gerokai pakovoti. Esą norvegai rimtai svarstė galimybę visą gamybą perkelti į Kiniją, kurioje pigesnė darbo jėga.

„Planų kraustytis į Kiniją tikriausiai buvo visada, tačiau mes laimėjome kovą dėl teisės gaminti Lietuvoje. Esmė paprasta – jei dirbtume blogai, teisės gaminti netektume. Nuo pirmosios darbo dienos viršydavome visus mums iškeltus tikslus. Lietuva šiuo atveju išskirtinė tuo, kad čia itin geras darbuotojų kainos ir kokybės
santykis. Darbo jėga pigi, o specialistai labai kvalifikuoti. Kadangi mūsų gaminiai didelės pridėtinės vertės neturi, darbo jėgos kaina yra vienas svarbiausių pasirinkimo aspektų. Pavyzdžiui, norvegai savo šalyje gaminti nebegali, jiems per brangu. Galiausiai kalbos apie žengimą į Kiniją nutilo, o mes gamybą vis
plečiame, gaminti gauname vis daugiau“, – dėsto p. Tvarijonas.

„Nosted mechanika“ darbuotojams pastaruoju metu patikimi ne tik gamybos, bet ir klientų paieškos darbai. Ateityje uteniškiai greičiausiai patys rūpinsis ir logistika.

„Pirkėjų Čekijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Lietuvoje ar kitose Europos šalyse ieškome mes patys, kitais regionais rūpinasi norvegai. Logistika taip pat kol kas palikta norvegams, tačiau ateityje gali tekti rūpintis mums patiems“, – kalba bendrovės direktorius.

Įmonėje nuolat dirba maždaug 150 darbuotojų, visi jie gyvena Utenoje ir jos apylinkėse. Iš Vilniaus įmonei vadovauti važinėjantis verslininkas sako, kad gamykla Utenoje įkurta ne šiaip sau – pramoniniame mieste lengva rasti kvalifikuoti darbininkų.

„Anksčiau visur čia buvo metalo apdirbimo gamyklos, jose dirbo daugelis dabartinių mūsų darbuotojų. Dėl šios priežasties šie žmonės turi ilgametę patirtį, puikiai žino, ką daro. Administracija taip pat patyrusi. Turint tokius darbuotojus veikti yra lengva“, – pagyrų kolektyvui negaili p. Tvarijonas.

Žinomumas ir kokybė

Pašnekovas tikina, kad tarp miško pramonės technikos gamybininkų konkurencija pati didžiausia Europoje. „Kai Švedijoje vyksta šios technikos paroda, per dieną jos apeiti neįmanoma. Pjauna, kerta, kelia, skaldo, įmonių neįsivaizduojamas kiekis. Praktiškai visose Europos šalyse technika yra gaminama. Mums šiuo atveju padeda vardo žinomumas ir kokybė.Pavyzdžiui, jei miškininkai Kanadoje trims mėnesiams išvažiuoja dirbti, tai tuos tris mėnesius grandinė turi laikyti. Tokiomis sąlygomis grandines testuojame slėgdami jas 100 t svoriu“, – kokybės svarbą pabrėžia verslininkas.

Čia pat jis priduria, kad būtent Kanadoje šiuo metu dirbti kiek lengviau. Mat pagrindiniai konkurentai per krizę smarkiai susilpnėjo.

UAB „Nosted mechanika“ apyvarta, mln. Lt.
2009 m. 16,3
2010 m. 26,1
2011 m. 42,8
2012 m. 46

Šaltinis: bendrovės duomenys
Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios"
2013-01-19
Plačiau: http://vz.lt/article/2013/1/19/del-gamybos-teises-nurunge-kinus#ixzz3OJRbHaIc

PARTNERIAI

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo taisyklėmis.